Domy w Hiszpanii,  Nieruchomości Hiszpania sprzedaż

Domy w Hiszpanii – co wziąć pod uwagę przy kupnie nieruchomości?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem domu w Hiszpanii, musisz wiedzieć jaki jest cel inwestycji. Jeśli zamierzasz spędzać tam parę tygodni w roku, być może lepszym rozwiązaniem będzie zakup mieszkania. Jeśli będziesz spędzał tam znaczną część roku, dom jak najbardziej się sprawdzi. Jeśli szukasz domu na wynajem, ponieważ interesuje Cię dochód pasywny, powinieneś wziąć pod uwagę pewne niżej opisane kwestie.

Ile kosztuje dom w Hiszpanii?

Należy wiedzieć, ze w pierwszych trzech miesiącach tego roku większość indeksów wskazywała wzrost cen na poziomie 3 procent. Dane te pochodzą z takich źródeł jak dane ministerstwa, Narodowego Instytutu Statystyki, serwisu Idealista, czy Stowarzyszenia Hiszpańskich Notariuszy. W drugim kwartale, z powodu pandemii sytuacja uległa destabilizacji, w związku z tym indeksy pokazywały zwyżkę jedynie o 1,5 procenta. Ceny domów na dobrym poziomie wykończenia, zaczynają się od miliona złotych, a te bardziej luksusowe nie mają górnej granicy.

Kupno domu w Hiszpanii – jakie kwestie powinieneś poruszyć

Zanim zdecydujesz się na domy w Hiszpanii do kupienia, przemyśl jakie są Twoje oczekiwania względem nowo nabytej nieruchomości.

Poniżej znajduje się lista pytań, na które warto sobie odpowiedzieć:

 • dom dla siebie, czy na wynajem?
 • miejsce do życia na stałe, czy tylko na wakacje?
 • w jakim regionie chcesz kupić nieruchomość?
 • czy chcesz widok na morze, czy góry?
 • chcesz mieszkać na przedmieściach, wsi czy blisko morza?
 • jaki rodzaj jest dla Ciebie najbardziej interesujący? Willa, dom wiejski czy może posiadłość z budynkami na posesji?
 • chcesz dom z rynku pierwotnego, czy niekoniecznie?
 • jaki metraż domu chcesz zakupić?
 • jak daleko jest do sklepu, apteki, lekarza?
 • czy chcesz wynajmować dom podczas Twojej nieobecności?
 • czy jesteś w stanie ten dom utrzymać?
 • czy dom do remontu również spełni Twoje oczekiwania?

W jaki regionie chcesz kupić dom w Hiszpanii?


Hiszpania jako kraj oferuje mnóstwo cudownych miejsc do spędzenia reszty życia, lub jest idealną bazą na budowanie swojej poduszki inwestycyjnej w postaci zakupu nieruchomości na najem. Do wyboru jest Hiszpania kontynentalna, lub Baleary. Musisz się zastanowić, gdzie Twój wymarzony dom ma się znajdować. Czy szukasz domu blisko plaży w ciszy i spokoju, czy może nowo kupiony dom ma znajdować się w centrum miasta, tak aby łatwo było dojechać do pracy? Wybór jest ogromny, Twoje potrzeby będą odpowiedzią. W zależności od regionu ceny nieruchomości będą zróżnicowane. Inne stawki będą w takich lokalizacjach jak Madryt, czy Barcelona, a inne w Walencji, czy Andaluzji. Weź pod uwagę, że im bliżej do regionu wakacyjnego, oraz kurortów, tym ceny będą wyższe. Jeśli jednak zależy Ci na wynajmie zakupionego domu, powinieneś pomyśleć o tych właśnie lokalizacjach. Czynniki odpowiadające za cenę są zróżnicowane. Jeśli nabywasz dom w Hiszpanii, zwróć uwagę na pogodę, która w danym regionie jest standardowa. Inna prognoza będzie na Półwyspie Iberyjskim, ponieważ klimat jest zróżnicowany, a inna będzie na wyspach. Jeśli myślisz o inwestycji na najem, podaruj sobie regiony w których klimat jest chłodniejszy. Im gorsze warunki pogodowe, tym gorsze możliwości wynajęcia nieruchomości. Jeśli natomiast kupujesz dom na własne potrzeby, oraz potrzeby własnej rodziny, wybieraj zgodnie z własną intuicją, oraz na podstawie własnych upodobań. Weź pod uwagę lokalizację, oraz długość dojazdu do ważnych punktów użyteczności publicznej- to zawsze się sprawdza. Dom w Hiszpanii to nie tylko piękny, biały budynek otoczony palmami- to też bardzo duży wydatek, oraz większe koszty utrzymania nieruchomości. Wybór musi być przemyślany.