Domy w Hiszpanii

Jak skutecznie kupić nieruchomość w Hiszpanii i nie przepłacić?

Polacy coraz częściej decydują się na nabycie domu jednorodzinnego lub mieszkania w Hiszpanii. Taki obiekt pozwala bowiem na wakacyjny wypoczynek w warunkach pięknej pogody, a także daje możliwość stałego zarabiania pieniędzy na wynajmie pokoi turystom (np. w ramach Airbnb). W niniejszym artykule zostaną pokrótce opisane najważniejsze procedury, jakie trzeba spełnić na drodze do posiadania upragnionego lokum.

Wybór odpowiedniego regionu to podstawa

Hiszpania zachęca do zakupu nieruchomości nie tylko korzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale również zdrową kuchnią śródziemnomorską, licznymi zabytkami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą komunikacyjną, optymistycznie nastawionymi mieszkańcami, porządną służbą medyczną oraz umiarkowanymi kosztami życia. Duże znaczenie ma ponadto brak poważnych barier dla obcojakrowców w zakresie nabywania obiektów mieszkalnych czy komercyjnych. Jeśli interesują nas nowocześnie urządzone, a jednocześnie stosunkowo tanie nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż ze strony worldresidence.eu, to powinniśmy się rozejrzeć zwłaszcza w regionie Costa Blanca zlokalizowanym na wschodnim wybrzeżu. Na uwagę zasługują takie miejscowości, jak choćby Alicante, Elche, Murcja, Kartagena czy Torrevieja. Ceny wahają się tam w granicach 40 000 – 150 000 Euro (w zależności od standardu). Dosyć niedrogie domy i mieszkania znajdziemy też w Marbelli, Kadyksie, Leonie i Bilbao.

Pamiętajmy o zgromadzeniu stosownych dokumentów

Nieruchomości w Hiszpanii na pewno nie warto kupować w ciemno, czyli wyłącznie po obejrzeniu zdjęć zamieszczonych w internetowym ogłoszeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z agentem działającym na terenie omawianego kraju, który świetnie zna lokalny rynek i jest w stanie bez problemu zaproponować nam kilka sensownych ofert. Kolejny krok to osobiste udanie się na miejsce i dokładne obejrzenie każdego obiektu pod względem stanu konstrukcyjnego, sprawności zamontowanych instalacji oraz wyposażenia. Po dokonaniu ostatecznej decyzji można w końcu przystąpić do zawarcia umowy wstępnej, a także wpłaty zadatku w wyznaczonej wysokości. Przeważnie jest to od 3 do maksymalnie 6 tysięcy euro. Wymagane dokumenty to dowód osobisty (ewentualnie ważny paszport), Numer Identyfikacyjny Obcokrajowca (wydawany na posterunku policji) i potwierdzenie otwarcia konta w banku. Oto pozostałe istotne kroki:

  • podpisanie aktu notarialnego u licencjonowanego notariusza (w języku hiszpańskim)
  • uzyskanie wpisu do Ksiąg Wieczystych (wiąże się to z niewielka opłatą)
  • wykupienie ubezpieczenia mienia od klęsk żywiołowych, pożarów i innych szkód.