Domy w Hiszpanii,  Hiszpania - apartamenty na sprzedaż

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – co warto wiedzieć?

Słoneczna Hiszpania co roku przyciąga miliony turystów ze względu na cudowny klimat i długo pozostające w pamięci widoki Półwyspu Iberyjskiego. Dużo ludzi decyduje się pójść krok dalej, a mianowicie zainwestować w nieruchomość na terenie Hiszpanii. Ostatnimi czasy jest to zabieg cieszący się niemałą popularnością. Dzieje się tak ze względu na wzrost hiszpańskiej gospodarki. Koszty najmu również idą w górę, przez co zakup domu staje się atrakcyjną inwestycją, na którą warto przeznaczyć określony budżet. Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy szukać odpowiedniej nieruchomości?

Domy na sprzedaż Hiszpania – jaki rejon?

Hiszpania zachęca obcokrajowców do inwestycji w nieruchomości, jednak nie zmienia to faktu, że należy się do tego odpowiednio przygotować. Na początek warto zastanowić się, gdzie zamierzamy obejrzeć domy na sprzedaż Hiszpania. W zależności czy nieruchomość będzie nam służyć do celów prywatnych lub nie, należy zastanowić się: czy dobrze wysokie temperatury nie są problemem, czy nie przeszkadza nam tłum turystów w życiu na co dzień oraz jakim budżetem dysponujemy, bo często to właśnie on determinuje rodzaj i lokalizację przyszłej inwestycji. Cieszące się największą popularnością regiony Hiszpanii to: Andaluzja (charakteryzuje się niesamowitymi pasmami górskimi), Walencja (jeśli mówimy o samym mieście cechuje się ono przepięknym budownictwem i połączeniem wielu stylów), Katalonia (jako jej główny ośrodek możemy wymienić słynną Barcelonę, jednak jedną z zalet tej lokalizacji jest południowa Francja, która leży całkiem niedaleko) oraz tereny Balearów (jest to archipelag wysp m.in.: Ibiza, Minorka oraz Majorka).

Słoneczna Hiszpania co roku przyciąga miliony turystów ze względu na cudowny klimat i długo pozostające w pamięci widoki Półwyspu Iberyjskiego.

Jakie są koszty transakcji związane z kupnem domu w Hiszpanii?

Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości w innym kraju, niż ojczyzna, naturalnie należy wziąć pod uwagę koszty transakcji. Do składowych należą:

 • opłata za wpis w Rejestrze Nieruchomości, czyli księdze wieczystej (jest to kwota rzędu około pół tysiąca euro)
 • IVA (jest to hiszpański odpowiednik polskiego podatku VAT, jeśli chodzi o zakup domu z rynku pierwotnego wynosi on 10 procent; w przypadku działki kwota rośnie do 21 procent)
 • ITP (czyli potocznie podatek od przeniesienia wartości, obejmuje głownie rynek wtórny, a wysokość jest uzależniona od danego regionu na terenie Hiszpanii, najczęściej jest to od sześciu do dziesięciu procent)
 • koszty pracy notariusza (kwotę reguluje hiszpańskie prawo i jest zależna od ceny transakcji)
 • koszt rzeczoznawcy (jedynie w przypadku zakupu domu na kredyt, kosz może wynosić nawet osiemset euro).

Hiszpania zachęca obcokrajowców do inwestycji w nieruchomości, jednak nie zmienia to faktu, że należy się do tego odpowiednio przygotować

Dokumenty niezbędne do zakupu nieruchomości W Hiszpanii

Do grupy dokumentów bez których nie będziemy w stanie bezproblemowo zakupić nieruchomość na terenie Hiszpanii (w praktycznie każdym regionie są one wymagane) należą:

 • NIE – czyli numer hiszpańskiej identyfikacji podatkowej (wydawany jest przez policję)
 • dokument potwierdzający tożsamość kupującego (paszport lub dowód osobisty)
 • kopia paszportu lub dowodu osobistego 
 • potwierdzenie założenia konta w hiszpańskim banku.

Zakup nieruchomości w Hiszpanii – błędy

Czasami nawet mimo ogromnej wiedzy można popełnić szereg błędów przy procesie zakupu. Oto niektóre z nich:

 1. Brak dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki w związku z nieruchomością (chodzi o pieniądze na umeblowanie lub drobne usterki)
 2. Zapominanie o wahaniach walutowych (kursy walut stale ulegają zmianie, dlatego należy mieć je na uwadze)
 3. Brak współpracy ze specjalistą w branży (wiedza oraz rady kogoś z długoletnim doświadczeniem w branży są niezwykle cenne)